Мої друзі:
Готовим в пароварке - блог с интересными рецептами для пароварки


Блог > Коментарі до замітки

Хамелеон

Донедавна всі навколо були впевнені, що хамелеон краще всіх навчився мімікрірувати, тобто, стає одного кольору з навколишнім середовищем, буквально, зливатися з ним, що щонайкраще захищає його від ворогів. Хамелеон просто стає невидимим, і потенційний пожиратель проходить мимо, не звернувши на застиглу ящірку ніякої уваги.

Однак, останні дослідження в області вивчення здатності хамелеонів міняти свій колір привели до зовсім несподіваних висновків: виявляється, колір шкірного покриву хамелеона залежить не від кольору навколишнього середовища, а від його емоційного стану.
Хамелеон
Насправді, шкіра тварини абсолютно прозора, але вона має велику кількість клітин – хроматофорів, що містять у своїй цитоплазмі фарбуючі речовини червоного, жовтого й чорного відтінків.  Робота хроматофорів тісно взаємозалежна з нервовою системою хамелеона. Коли тварина випромінює, скажемо, лють, нервова система посилає сигнал у клітину – хроматофор, яка, у свою чергу, починає скорочуватися, «виштовхуючи» до поверхні клітини темні пігментні зерна.

Треба відзначити, що пігмент зерна не прикріплений до однієї тільки клітини, а може блукати по всьому хроматофору, звідси й різні плями, що виникали на тілі хамелеона, неоднакове забарвлення, неповторний малюнок. Крім емоційних подразників, таких, як лють, переляк, спокій, на зміну забарвлення хамелеона впливають фактори фізіологічного характеру, такі, як голод, біль, температура навколишнього середовища, освітлення.  

У спокійному стані колір тіла хамелеона червонясто-бурий, іноді помітні поперечні смужки. Якщо тварина налякана або порушена, вона стає блідо-жовтого відтінку, а якщо помістити  ящірку в темне приміщення або придивитися до неї вночі, то стане видна, що колір шкірного покриву стає кремовим з жовтими плямами. На жару й на агресію хамелеон реагує однаково – його шкіра чорніє.

понеділок, 10.10.2011, ostap1990